Adventistički profesor u propovijedima potiče na odgovarajući razgovor o spolnosti

Vijesti 28. 03. 2014.

John Nixon, profesor religije i duhovnosti na Southern Adventist Universityju, za vrijeme jutarnjeg bogoslužja tijekom adventističkog crkvenog sastanka u Cape Townu. Sastanak pod nazivom: „ Na Božju sliku: Sveto Pismo. Spolnost. Društvo.“ bavio se istraživanjem biblijskih odgovora na ljudsku slomljenost. [Fotograf: Ansel Oliver]

Ni jedna crkvena zajednica u današnje vrijeme nije u „boljoj poziciji“ od Adventističke crkve, kada je u pitanju pozivanje na obnovu ‘duhovne strane spolnosti’, rekao je profesor teologije na prošlotjednom crkvenom sastanku o spolnosti u Cape Townu.

U nizu jutarnjih propovijedi John Nixon, profesor religije i duhovnosti na Southern Adventist Universityju, rekao je kako su neispravni stavovi spram spolnosti među kršćanima rezultat „stranih utjecaja“ koji „potkopavaju i iskrivljuju“ Isusovo učenje.

„Pokazali smo nemar u našim crkvama, školama i domovima u odnosu na poučavanje o kršćanskoj spolnosti. To je korijen krize spolnosti s kojom se sada sučeljavamo. Čak i sama riječ ‘seks’ izgovorena s propovjedaonice stvara u nama nelagodu“, rekao je Nixon.

„Raspon poučavanja o spolnosti u crkvi je ograničen na krajnosti – ljubav bez seksa (apstinencija) i seks bez ljubavi (promiskuitet). Biblija odbacuje oboje“, rekao je zastupnicima na crkvenom sastanku pod nazivom: „Na Božju sliku: Sveto Pismo. Spolnost. Društvo.“ održanom u dvorani Cape Town International Convention Centera u Cape Townu u Južnoj Africi.

Kratki povijesni pregled pomogao je pri tumačenju načina na koji su se krivi stavovi prema spolnosti ukorijenili u crkvi. Helenistička misao, rekao je Nixon, suprotstavila je duhovni i materijalni svijet; tako je „dobra“ duša zarobljena u „zlom“ tijelu s grešnim željama. Kršćanski spisi i praksa u drugom i trećem stoljeću po Kr. otkrivaju opsjednutost asketizmom ili oštrim degradiranjem tjelesnosti kao mjere za duhovnost. Sveti Augustin (354.-430. po Kr.) je tvrdio kako je sav grijeh ukorijenjen u spolnosti te je zastupao samo prokreaciju bez zadovoljstva.

Asketizam je slavio patnju i naučavao kako je potrebno, budući da je tijelo zlo, izbjegavati svako tjelesno zadovoljstvo, uključujući tu i spolni odnos u braku. Ovakvo stajalište potaklo je praksu celibata među kršćanima, rekao je Nixon.

„Tragovi ove filozofije još uvijek postoje u našoj crkvi“, rekao je. „Mnogi od nas su još uvijek pomalo sumnjičavi oko pitanja spolnog zadovoljstva, čak i u braku. Možete se upustiti u spolno odnos, ali bez previše ugode.“

No, Bog ne zabranjuje, niti „samo podnosi“ spolni odnos, rekao je Nixon. „On ga proslavlja, u okruženju čiste, iskrene ljubavi između muža i žene.“

Doista, jedinstvo muža i žene unutar „svete ustanove braka“ jest cjelovit izričaj pluralne Božje slike“, rekao je, navodeći riječi iz Postanka 1,26-27. „Mi smo odnosna bića načinjena da se međusobno nadopunjujemo. Spolni odnos nije samo čin, već je to dio našeg bića“, rekao je Nixon.

„Mi ne naučavamo podijeljenu ljudsku narav – dušu zarobljenu u tijelu. Mi naučavamo cjelovitu narav. Spolni odnos jest tjelesan, no utječe na duh i um“, rekao je.

Još uvijek postoje izazovi u poučavanju o biblijskoj spolnosti, i u obitelji, i u školama i u crkvi – osobito u svijetu koji smatra dopustivim bilo koji čin između osoba koje su dale pristanak. Na kampusima adventističkih fakulteta, rekao je Nixon, zamjećuje se kako su studenti sve više zaokupljeni rodnim identitetom i često promatraju spolni izbor kroz povećalo društvene pravednosti.

Prečesto je, smatra, Adventistička crkva odabirala šutnju umjesto uključivanja u razgovor. „Naša djeca uče o spolnosti od svijeta. Odrastaju u svijetu alternativne spolnosti kao ‘nove normalnosti’. Spolni odnos je [za njih] pitanje osobnog zadovoljstva, pitanje sreće ‘koju ja zaslužujem’“, rekao je Nixon.

Ispričao je događaj o Josipu, koji je zabilježen u Postanku, kako bi pokazao da su čistoća i beženstvo doista dostižni ciljevi. Josip je, rekao je, pokazao integritet i vjernost čak i pri suočavanju s velikim kušnjama.

„Spolni grijeh se događa u tajnosti, tamo gdje nitko ne vidi, no upravo takvi trenuci otkrivaju pravi karakter“, rekao je Nixon.

Adventistički roditelji, učitelji i pastori nose odgovornost prenošenja zdravog pogleda na spolnost unutar mjerila heteroseksualnog braka, rekao je.

Neka nam Bog pomogne da tu odgovornost i ispunimo.