Svakog dana umire 19.000 djece

Vijesti 24. 09. 2012.

Broj smrtnih slučajeva djece ispod pet godina diljem svijeta se skoro prepolovio u posljednjih 20 godina s više od 12 milijuna u 1990. na 6,9 milijuna u 2011. To proizlazi iz novog izvješća o smrtnosti djece u svijetu koje je objavio UNICEF zajedno s drugim organizacijama UN-a. No napredak je vrlo neujednačen – najsiromašnija djeca i dojenčad snose najveći rizik. Naročito je kritično, prema UNICEF-u, razdoblje rođenja: česti smrtni uzrok kod djece ispod 5 godina u cjelini jesu komplikacije za vrijeme trudnoće i rođenja. 40 posto smrtnih slučajeva događaju se u prvih 28 dana mladog života – u tom razdoblju u 2011. nije preživjelo tri milijuna djece.

Po novim izračunima UNICEF-a u 2011. umiralo je svaki dan po 19.000 djece koja su ispod 5 godina. To je 14.000 manje nego 1990. godine. Stopa smrtnosti djece u svijetu smanjila se od 87 smrtnih slučajeva na tisuću živorođenih (1990.) na 51 (2011.), a to odgovara smanjenju od 41 posto. Ipak napredak nije dovoljan da se do 2015. godine smanji smrtnost djece za dvije trećine, što je bio dogovor međunarodne zajednice s milenijskim ciljem br. 4.

„Borba protiv smrtnosti djece je uspješna. S cjepivima, impregniranim mrežama za komarce i boljem primaljstvu dostupne su jeftinije metode koje bi mogle spasiti život“, rekao je Christian Schneider, upravitelj UNICEF-a Njemačka. „Stoga je to neprihvatljivo da u zemljama kao što su Sierra Leone, Somalija, Mali ili Čad još uvijek ne preživi svako peto ili šesto dijete.“

Rizik za djecu da umru od bolesti koje se mogu spriječiti ili liječiti je jako visok u afričkim zemljama južno od Sahare i u Južnoj Aziji. U zemlji s najvećom smrtnošću djece, Sierra Leone, na 1000 živorođenih 185 djece nije 2011. doživjelo svoj peti rođendan. U usporedbi: u Njemačkoj su bila 3 od 1000.

Najviši smrtni slučajevi kod djece svode se na pet uzroka: upalu pluća (18 posto), komplikacije pri prijevremenom porodu (14 posto), proljev (11 posto), komplikacije pri porodu (9 posto) i malarija (7 posto). Svaki treći smrtni slučaj kod djece ovisi o kroničnoj i akutnoj pothranjenosti.

Postoji napredak, pogotovo zbog uspješne borbe protiv zarazne bolesti. Primjerice, broj djece koja su umrla od ospica smanjio se od procijenjenih 500.000 (2000.) na 100.000 (2011.). Čak se i broj djece koja su umirala od proljeva smanjio u deset godina sa 1,2 milijuna (2000.) na 0,7 milijuna (2011.), dakle na jednu trećinu, osobito zbog bolje higijene i opskrbe pitkom vodom.

UNICEF polovicu svojih sredstava investira diljem svijeta u preživljavanje djece i poziva vlade da se ciljano založe za bolju osnovnu opskrbu najviše ugroženih obitelji. Tako UNICEF diljem svijeta nabavlja oko 50 posto svih cjepiva. S jednostavnim i jeftinim mjerama kao što su impregnirane mreže za komarce za sprečavanje malarije, ili obrazovanje primalja, može se značajno poboljšati opstanak djece.

U svjetskom radu UNICEF-a težište je opstanak djece i majki. Pod geslom „Vrijeme je da se dijeli – jer djeca trebaju našu pomoć“ UNICEF Njemačka posvećuje svoju tradicionalnu božićnu akciju u ovoj godini temi o preživljavanju i poziva na darivanje za posebno ugrožene obitelji u Sierra Leoneu, Burundiju, Afganistanu, Južnom Sudanu i Centralnoafričkoj Republici.

Godišnju procjenu svjetske smrtnosti djece objavljuju UN Inter-agency Group for Child Mortality Estimation (IGME), UNICEF, WHO, Svjetska banka i UN Population Division.

Izvor za slike: UNICEF