COVID-19: Crkva? Ne! Vrijeme za Isusa? Da!

Duhovnost 8. 04. 2020.

Sedam načina kako kod kuće rasti u Bogu

Kako bi se izbjeglo širenje COVID-19, mnoge su države u svijetu obvezale svoje građane da ostanu u svojim domovima. Ovo je prilično frustrirajuće za vjernike koji su redovito odlazili na bogoslužja u crkve. Neki se čak žale da ih država ne pušta u crkvu. Ali ovdje nije riječ o vjerskoj slobodi, nego o javnom zdravstvu i našoj odgovornosti da skrbimo o životu — našem i svakog drugog s kim dolazimo u kontakt. Dobro je izbjegavati dodire i širenje smrtonosnih virusa.

Ali recite mi, nije li sjajno da možemo duhovno rasti na tako mnogo načina čak i u ovakvim okolnostima zabrane okupljanja? Evo sedam načina za rast duhovnog iskustva kod kuće.

1. Prihvatimo stanku
U Marku 6,31 Isus poziva svoje učenike: “Pođite sa mnom na neko mirno mjesto i malo se odmorite!” (Suvremeni prijevod). Toliko smo ovisni o tome da budemo “zaposleni”, da osjećamo kako se moramo boriti protiv stanke. Ali ne! Prihvatimo stanku. Odmorimo se! Odmorimo se tako da možemo disati i imati vremena za sebe i vrijeme za Boga. Sada, upravo sada, trebamo stvarno razmišljati o Božjoj ljubavi. Sad kad smo pred znakom zaustavljanja, pritisnimo kočnicu i odmarajmo se! Nadoknadimo vrijeme koje nismo provodili sa svojim nebeskim Ocem. Podsjetimo se na prošlost i sjetimo se kako nas je Bog blagoslovio i doveo tamo gdje smo danas.

2. Pišimo
Knjiga Psalama je knjiga pjesama i misli: Davidove misli, misli drugih mislilaca; njihova razmišljanja koja su odlučili zapisati — da ih možemo imati i mi danas. Pisanje, zapisivanje i pohranjivanje naših misli može nam pružiti oslobađanje od tjeskobe i olakšanje od strašnih vremena poput ovog. Kad kasnije ponovno pogledamo ono što smo zapisali u dnevnike, to će nam pomoći da vidimo kamo nas je Bog doveo.

3. Uhvatimo malo sunca
Izađimo van, sjednimo malo na suncu, udišimo svježi zrak. Koristi za zdravlje su od sunčeve svjetlosti goleme. Sunčeve zrake sprečavaju nedostatak vitamina D, poboljšavaju san, raspoloženje i rad mozga. Božje sunce nas blagoslivlja zdravljem podsjećajući nas na Njegovu vjernost. Znamo da je sunce na svojem putu — kao što kažemo — bez obzira na oblake na nebu. To je vjernost. A Bog je s nama bez obzira na oblake kuge, tame i čak usred koronavirusa.

4. Pročitajmo knjigu koja uzdiže Isusa
Čak i ako jesmo žarki čitatelji, sada imamo još više vremena. Sada to učinimo za Isusa: čitajmo svoju Bibliju — Psalam 91, o zaštiti; ili u različitom smislu, Psalmi 90 i 46, o božanskoj snazi i postojanosti; ili opet, Psalam 104, o nebeskim čudesnim providnostima. Čitajmo druge kršćanske tiskovine — knjige, časopise, štiva koja izgrađuju, prosvjetljuju i uzdižu Isusa. I zvučne knjige ili audioknjige su također predivan izvor.

5. Pjevajmo i svjedočimo
Život može biti mračan: virus se skriva iza ugla i iza naših leđa. Ali hvalimo Gospodara koji je iznad, ispred, iza i ispod nas — da nas štiti, podržava i ohrabruje. Zato pjevajmo Njemu hvalu i rastjerajmo mrak. “Rastjeraj oblake pjesmom!” kaže stara pjesma. Rastjerajmo oblake pjesmom, i noć će se pretvoriti u dan! A kad se to dogodi, podijelimo svoje svjedočanstvo s cijelim svijetom, ili barem s nekim drugim. Naše iskustvo o putu prema svjetlu uljepšat će nečiju tamu.

6. Nazovimo telefonom ili ostvarimo video razgovor s članom crkve ili prijateljem
Pozivanje brata ili sestre u Kristu sjajan je lijek za usamljenost. Nazovimo srodnu dušu koju uvijek rado viđamo. Nazovimo usamljenu, možda i bolesnu dušu kojoj je potreban samo pogled na vaš osmijeh i zvuk vašeg glasa. Nazovimo i svoje duhovnike i ohrabrimo ih. Takva promišljena služba drugima oslobađa naš um od teških misli. A usput budi rečeno, ako ne možemo nazvati, trebamo im poslati razglednicu ili napisati pismo.

7. Molimo se
Molimo se bez prestanka. Radujmo se Gospodinom kroz molitvu. Razgovarajmo sa svojim nebeskim Ocem. Molimo se za svoje prijatelje i obitelj. Molimo se za svoju crkvu. Molimo se za zdravlje i sigurnost, za mir i povjerenje. Molimo se za svoje duhovne vođe, i za svjetovne vođe koji moraju donositi ispravne odluke za zdravlje građana. Molimo se za svoje razumijevanje. Okrenimo pogled prema Isusu!

To bi zasad bilo dovoljno; odmorimo se.

Annamaria Miller i Lael Caesar

Annamaria Miller je majka, pastorova supruga, profesorica engleskog jezika koja sprema
doktorat; živi u Colorado Springsu, Sjedinjene Američke Države.
Dr. Lael Cesar je pomoćni urednik časopisa “Adventist Review” i “Adventist World”; živi u
Silver Springu, Maryland, Sjedinjene Američke Države.