Pronađimo mir!

Duhovnost 1. 06. 2020.

“Svemu ima vrijeme, i svakom poslu pod nebom ima vrijeme. … Vrijeme plaču i vrijeme smijehu; vrijeme ridanju i vrijeme igranju.” (Propovjednik 3,1.4)

Načini na koje možemo naći utjehu u Bogu

Posljedice koronakrize u svijetu, kao i svega što je ona izazvala, dovele su do toga da se mnogi od nas osjećaju preplavljeni i zaslijepljeni stvarnom tugom i gubitkom. Rastući gubici zbog neočekivanih svjetskih tragedija uzrokovali su emocionalnu zbrku, kaos i patnju ljudi.

Bez obzira koliko duboka bila naša emocionalna bol, Bog nam može pomoći da pronađemo utjehu, nadu, pa čak i svrhu tijekom ovog sadašnjeg razdoblja tuge. Dok proživljavamo ove pandemijski uzrokovane (čak i) kulturološke promjene, utjecaj tuge bit će osoban i jedinstven za svakog pojedinca. Svako razdoblje tuge zahtijeva posebno vrijeme prilagodbe i učenja kako da se nosimo s osobnim gubicima.

U svojoj boli možda ćemo proživjeti nekoliko razdoblja tuge:

  1. Neprihvaćanje

Prolazimo kroz početne reakcije na krizu — nevjericu, paniku i strah. Na trenutke nam se može činiti da je sve samo loš san koji nam se nikako nije smio dogoditi.

  1. Bijes

Preplavljeni osjećajima tjeskobe i straha za svoj život, okrećemo se ljutnji da bismo dobili osjećaj vladanja našim životima.

  1. Pregovaranje

Možda ćemo se izgubiti u zbrci izjava poput: “Ako samo…”, ili: “Što ako…” želeći da se život vrati u normalu.

  1. Tjeskoba

Osjećamo se beznadno i utapamo se u tuzi i samosažaljenju, ili postajemo potpuno nezainteresirani za svoj život.

  1. Prihvaćanje

Počinjemo ponovno osjećati “normalnost” i viđenje života. Ovo je razdoblje kad započinjemo svladavati svoju tugu i vidimo nadu za budućnost.

“Za sve postoji vrijeme, vrijeme za sve djelatnosti pod nebom. Vrijeme za rađanje i vrijeme za umiranje. Vrijeme za plakanje i vrijeme za smijeh. Vrijeme za tugu i vrijeme za igru.” (Propovjednik 3,1.4)

 

Ako tugujemo, što bismo trebali učiniti? Evo nekoliko savjeta za rješavanje naše tuge:

  1. Za utjehu i snagu svakodnevno se okrenimo Božjoj riječi

Bog nam je utjeha i izvor snage. Potražimo u Bibliji Njegova obećanja, kojima se možemo hrabriti. Knjiga Psalama odlično je mjesto za početak traženja. Koristimo biblijske retke kako bismo pomogli izgraditi vlastiti osjećaj vrijednosti, prema onome tko Bog kaže da jesmo.

  1. Pronađimo sugovornika

Tuga je teška, ali nismo sami. Odlučimo se naći s prijateljicom ili prijateljem s kojim možemo podijeliti našu emocionalnu bol. Trebamo nekoga s kim ćemo razgovarati, jer će nam njegova prisutnost donijeti i održati pomoć.

  1. Primjenjujmo dobre navike

Zaustavimo “obroke” loših vijesti, jer one su preduvjet za tjeskobu. Obvezno dovoljno spavajmo, jedimo zdravo i redovito, obratimo pozornost na tjelovježbu, pijmo vodu — a ne kavu. Kad god nam se pruži prilika, izađimo i uživajmo u prirodi.

  1. Postanimo prilagodljivi

Ne možemo nadzirati pandemiju, ali možemo dati svoj doprinos u suzbijanju širenja loših osjećanja — ostajući optimistični i pozitivni. Svijet će se promijeniti, ali možda ćemo, kada sve ovo završi, biti ljubaznija, nježnija i sabranija skupina kršćana. Razmislimo i zamolimo Boga da nas mijenja.

Molitva

Oče, ovdje sam jer želim da Te proslavljam usred ovih naizgled bezizlaznih okolnosti. Dajem Ti svoju tugu, bol i brige. Neka Tvoja volja bude ispunjena u mojem životu. Utječem se Tvojim obećanjima. Pomozi mi da istražim svoje srce i ne dopusti da se prepustim očajanju i obeshrabrenju. Neka u ovom vremenu tugovanja i žalosti moje biće osjeti Tvoju moć i iscjeliteljski dodir koji donosi ohrabrenje, utjehu i mir — danas i zauvijek. Amen.

Elizabeta Brechelmacher Abramović