“Ipak su mnogi i od članova Velikog vijeća vjerovali u njega. Ali zbog farizeja nisu to javno priznavali, da ne budu izopćeni iz sinagoge. Jer više im bijaše na srcu slava ljudska nego slava Božja.” (Ivan 12,42.43)
Ima još mnogo svjetla koje treba zasjati iz Božjeg zakona i Evanđelja pravednosti. Ta poruka, ipsravno shvaćena i objavljena u Duhu, obasjat će zemlju svojom slavom. Pred sve narode, jezike i koljena treba iznijeti veliko, odlučujuće pitanje. Završetak objavljivanja poruke trećeg anđela bit će praćen silom koja će zrake Sunca Pravednosti razasuti po svim putovima i bespućima života. Donosit će se odluke za Boga kao vrhovnog Vladara, a na Zakon će se gledati kao na osnovno načelo Njegove vladavine.
Međutim, u trenutku opasnosti mnogi koji tvrde da vjeruju u istinu promijenit će mišljenje i da bi izbegli progonstvo, stat će na stranu prijestupnika Božjeg zakona. A oni koji ostanu vjerni i iskreni do kraja pokazat će veliku poniznost srca pred Bogom. Ali Sotona će tako djelovati na neposvećene elemente ljudskog uma da mnogi neće htjeti primiti svjetlo na način koji je Bog odredio. …
Također postoji stvarna opasnost da se neki koji tvrde da vjeruju u istinu nađu u sličnom položaju kao nekad Židovi. Oni preuzimaju ljudske misli umjesto da, proučavajući Pismo, savjesno prihvaćaju određena učenja kao istinu. Ja vas preklinjem da Boga učinite svojom uzdanicom. Ne idealizirajte nijednog čovjeka, ne oslanjajte se ni na jednog čovjeka. Nemojte iz ljubavi prema čovjeku dopustiti da on zadobije položaj povjerenja na slavu Bogu, jer je čovjek ograničen i pogrešiv, sklon da potpadne pod vlast vlastitih mišljenja i osjećaja. Među nas se uvlači samopouzdanje i samopravednost, i mnogi će pasti zbog nevjerovanja i vlastite grešnosti jer u srcima mnogih ne vlada Kristova milost. Ali mi trebamo stalno tragati za istinom kao za skrivenim blagom. …
Pokazano mi je da će nam Isus otkriti dragocjene stare istine u novom svjetlu ako ih budemo spremni primili. Ali one se moraju primiti upravo na onaj način na koji ih Gospodin pošalje. (Manuscript 15, 1. studenoga 1888., “Poziv na dublje proučavanje Riječi”)