20. Opća čistoća

Spoznaja da čovjek treba biti Božji hram, mjesto na kojemu će se otkrivati Božja slava, treba biti najuzvišenija pobuda tijekom njege i razvitka naših tjelesnih sposobnosti. Stvoritelj je ostvario dostojanstveno i zadivljujuće djelo na našoj građi, i On nas poziva da je duboko proučavamo, da shvatimo njezine potrebe i izvršujemo svoj dio u njezinom očuvanju od opasnosti i oskvrnuća.

 

Cirkulacija krvi

Da bi naše zdravlje bilo dobro, naša krv mora biti dobra; jer krv je rijeka života. Ona obnavlja oštećeno tkivo i prenosi hranu tijelu. Opskrbljena potrebnim hranjivim sastojcima i okrijepljena u dodiru s čistim zrakom, ona nosi život i snagu svakom dijelu tijela i organizma. Što je cirkulacija savršenija, ta će se zadaća bolje obaviti.

Pri svakom otkucaju srca krv treba brzo i s lakoćom doprijeti do svih dijelova tijela. Cirkulacija se ne smije ometati tijesnom odjećom ili steznjacima, ili pak nedostatnim odijevanjem ruku i nogu. Sve ono što ometa cirkulaciju prisiljava krv da se vrati u vitalne organe, čime se izaziva gomilanje krvi (lat. congestio). Posljedica ovoga su glavobolja, kašalj, lupanje srca i smetnje u probavi.

 

Disanje

Da bi naša krv bila dobra, mi moramo dobro disati. Puni, duboki udisaji čistoga zraka koji pune pluća kisikom, čiste krv. Oni joj daju svijetlu boju i šalju je, kao rijeku života, svakom dijelu tijela. Dobro disanje blagotvorno djeluje na živce, potiče apetit, poboljšava probavu i daje zdrav, okrjepljujuć san.

Plućima treba osigurati najveću slobodu. Obujam pluća razvija se slobodnim radom; ona se smanjuju ako su skučena i zbijena. Tako dolazi do nepoželjnih posljedica čiji su nam uzroci poznati iz svakodnevnog života — posebice kao rezultat stalnog sjedenja ili zgurenog držanja na poslu. U takvom je položaju onemogućeno duboko disanje. Površno disanje uskoro prelazi u naviku, tako da pluća gube moć širenja. Do sličnog se rezultata dolazi i utezanjem. Donjem dijelu grudnog koša ne daje se dovoljno prostora; trbušni mišići, predviđeni da pomognu u disanju, nemaju potrebit prostor, tako da se pluća ograničuju u svojoj funkciji.

Time se prima nedostatna količina kisika. Krv se kreće tromo. Beskorisni, otrovni sastojci, koji izdisanjem zraka trebaju biti izbačeni, ostaju i krv više nije čista. Na udaru su ne samo pluća, već i želudac, jetra i mozak. Koža dobiva nezdravu boju, probava je usporena, srce otežano radi, mozak gubi svježinu, misli su pomućene, duh potišten; cijeli organizam malaksava i postaje pasivnim i izrazito podložnim obolijevanju.

Pluća stalno izbacuju nečiste sastojke, i njima treba stalan priljev svježega zraka. Nečist zrak ne može osigurati potrebnu količinu kisika, tako da krv prolazi kroz mozak i druge organe a da nije primila životne sastojke. Otuda potreba temeljitog provjetravanja. Provođenje vremena u zatvorenim, loše provjetrenim prostorijama, gdje je zrak mrtav i zagađen, slabi cijeli organizam. On tada postaje vrlo podložan prehladi, tako da samo malo izlaganje hladnoći vodi k oboljenju. Mnoge žene ostaju blijede i malaksale jer su zatočene u kući. One stalno udišu isti zrak, sve dok se ne zasiti otrovnim sastojcima koje izbacuju kroz pluća i pore, tako da se nečisti sastojci ponovno vraćaju u krv.

 

Provjetravanje i sunčeva svjetlost

Pri projektiranju zgrada, bez obzira je li predviđeno da služe kao javni objekti ili za stanovanje, treba povesti računa da se u njima osigura dobro provjetravanje i obilje sunčeve svjetlosti. U ovome su pogledu crkve i škole često uskraćene. Nedostatak obilnog provjetravanja često je dobrim dijelom uzrok pospanosti i tromosti, što onemogućuje uspjeh mnogih propovijedi i čini rad nastavnika u školi mučnim i neučinkovitim.

Ukoliko je moguće, sve bi se zgrade predviđene za stanovanje trebale podizati na visokom zemljištu s dobrom odvodnjom To će osigurati suh položaj i spriječiti opasnost obolijevanja zbog vlage i isparenja močvarnog tla. Ovo se često veoma olako prihvaća. Stalna boležljivost, ozbiljna oboljenja i mnogo smrtnih slučajeva nastaju zbog vlažnosti i malarije u niskim naseljima s lošom odvodnjom.

Pri gradnji kuća posebno je važno osigurati temeljito provjetravanje i obilje sunčeve svjetlosti. Neka u svakoj prostoriji u kući bude omogućeno strujanje zraka i pristup obilju svjetlosti. Spavaće se sobe trebaju tako napraviti da u njima može danonoćno strujati zrak. Nijedna prostorija se ne može prihvatiti kao spavaća soba ako se ne može jednom dnevno rastvoriti za slobodan pristup zraka i sunčeve svjetlosti. U većini je zemalja propisano da se spavaće sobe opreme grijanjem, da se u hladnom i vlažnom vremenu mogu dobro grijati i sušiti.

O sobi za goste treba voditi ravnopravnu brigu kao i o prostorijama predviđenim za stalnu uporabu. Kao i druge spavaće sobe, ona treba imati slobodan pristup zraka i sunca, osim toga imati neku vrstu grijanja, kako bi se osušila vlaga što se uvijek skuplja u prostorijama koje se stalno ne koriste. Onaj tko spava u prostoriji bez sunca, ili koristi krevet koji nije temeljito prosušen i provjetren, stavlja u opasnost svoje zdravlje a često i život.

Prigodom gradnje mnogi ne zaboravljaju pobrinuti se za svoje biljke i cvijeće. Stakleni vrt ili prozor, predviđeni za ovu svrhu, topli su i sunčani; jer bez topline, zraka i sunčeve svjetlosti biljke ne bi mogle živjeti i cvasti. Ako su ovakvi uvjeti potrebni za život biljaka, koliko su onda nužniji za naše osobno zdravlje i za zdravlje naših obitelji i posjetitelja!

Ako želimo da naši domovi budu prebivališta zdravlja i sreće, moramo ih postaviti iznad močvarnih isparenja i magle nizinskih područja i osigurati neometan pristup nebeskim donositeljima života. Oslobodite se debelih zavjesa, otvorite prozore i zasune, ne dopustite da vinova loza, ma kako bila lijepa, zakloni vaše prozore, i ne dopustite da ijedno stablo stoji tako blizu kuće da spriječi pristup sunčevoj svjetlosti. Možda će zavjese i tepisi izblijedjeti, okviri slika izgubiti svoj sjaj zbog sunčeve svjetlosti, ali će zato zdravo rumenilo oslikavati obraze vaše djece.

Oni koji imaju zadaću da se brinu o starijima, neka ne zaborave da su njima posebno potrebne tople i udobne prostorije. Kako godine prolaze, životne snage jenjavaju i ostavljaju manje vitalne energije kojom se treba suprotstaviti nezdravim utjecajima; otuda starijima u većoj mjeri treba obilje sunčeve svjetlosti i svježeg, čistog zraka.

Beskompromisna čistoća je obvezatna i za tjelesno i za umno zdravlje. Koža stalno izbacuje nečiste sastojke. Milijuni njenih pora brzo se zatvaraju ako se ne održavaju u čistom stanju čestim kupanjem, te tako nečisti sastojci koji bi trebali izaći kroz kožu postaju dodatnim teretom drugim organima za izlučivanje.

Većini bi osoba kupanje hladnom ili mlakom vodom svakog dana, ujutro ili uvečer, dobro došlo. Namjesto da povećava podložnost prehladi, pravilno obavljeno kupanje jača protiv nje, jer poboljšava cirkulaciju krvi; krv dolazi na površinu i tako se osigurava lakši i ujednačeniji krvotok. Um i tijelo podjednako su okrijepljeni. Mišići postaju elastičniji, duh svježiji. Kupanje umiruje živce. Ono povoljno utječe na rad crijeva, želuca i jetre, i svakome od njih daje zdravlje i snagu, a potiče i probavu.

Također je važno da se odjeća održava u čistom stanju. Odjeća koja se nosi upija beskorisne sastojke koji se izlučuju kroz pore; i ako se često ne mijenja i ne pere, ti će se sastojci ponovno apsorbirati.

Svaki oblik nečistoće pridonosi bolesti. U tamnim, zapuštenim uglovima, u otpacima koji se raspadaju, u vlazi i plijesni počivaju smrtonosne klice. Neka se u blizini kuće ne ostavlja bačeno zelenilo ili gomile opalog lišća koje zagađuju i truju zrak. Ništa prljavo ili raspadajuće ne smije se trpjeti u unutrašnjosti jednog doma. U mjestima i velikim gradovima koji se smatraju besprijekorno čistim došlo je do mnogih epidemija groznice zbog raspadajućih otpadaka koji su pronađeni oko kuća nepažljivih kućevlasnika.

Besprijekorna čistoća, obilje sunčeve svjetlosti, briga o održavanju svake pojedinosti obiteljskog života čistom, od vrlo su velike važnosti za zdravlje, vedar duh i raspoloženje članova obitelji.

(tekst je preuzet iz knjige Ellen G. White, “Služba liječenja”, Znaci vremena, 2014., poglavlje 20)