“Čuli ste da je rečeno starima: ‘Ne ubij! Tko ubije, bit će odgovoran sudu.’ A ja vam kažem: Svatko tko se ljuti na svog brata bit će odgovoran sudu. A tko rekne svome bratu: ‘Raka!’, bit će odgovoran Velikom vijeću. A tko ga nazove ‘luđakom’, odgovarat će za to u ognju paklenom.” (Matej 5,21.22)
U Evanđelju po Mateju 5,21 došli smo do prve od šest tvrdnji kako naša pravednost mora biti veća od pravednosti književnika i farizeja (redak 20). U tih šest primjera nalazimo Isusa kako ostvaruje značenje Zakona (redak 17).
Zajednički su u svim primjerima izrazi “čuli ste da je rečeno” i “a ja vam kažem”. Prvi izraz odnosi se na židovske vođe, književnike i farizeje, koji su na osnovi Božjeg starozavjetnog zakona stvorili usmenu predaju da bi zaštitili Zakon i primijenili ga u životu naroda. Ti vjerski vođe uglavnom su bili iskreni u svojim pokušajima da Zakon učine važnim. Međutim, njihova iskrenost nije ih zaštitila od pogreški.
Zato Isus nastupa svojom izjavom “a ja vam kažem”. Ovo su ključne riječi za razumijevanje odlomka u Mateju 5,21-48 kao i čitavoga Govora na Gori blaženstava. Isus tako naglašava da On ima vlast nad Zakonom. Dakle, On nije temeljio svoj nauk na sudu drugih. Naprotiv, On je imao vlast nad Zakonom. On mu ne pristupa kao običan učitelj, već kao zakonodavac, Onaj koji poznaje visinu i dubinu Zakona zato što je On Bog koji ga je dao.
Na taj način On ruši farizejski pristup Zakonu. Farizeji su, kako će Isus pokazati, odlično poznavali slovo Zakona, ali slabo njegov duh. Oni su bili perfekcionisti, a svi perfekcionisti prave liste što treba, a što ne treba činiti. Da bi Zakon učinili upravljivim, da bi ga mogli savršeno vršiti, trebaju ga suziti. Farizeji svih vremena činili su to definirajući grijeh. Za njih je grijeh bio djelo.
Međutim, Isus osporava sva takva nastojanja. Odbijajući sudjelovati u farizejskoj igri, On je nasuprot slovu Zakona naglašavao njegovu nutarnju duhovnu svrhu. Tako je naglasio da pravi problem nije djelo, već misao i stav koji se iza njega kriju. Na taj je način Isus razbio laki perfekcionizam farizeja i svojeg i našeg vremena.
Gospodine koji si na Nebu, pomozi mi da u svojem srcu shvatim puno značenje Zakona, a ne samo njegovu vanjštinu kojom je obavijen.