Još obiteljskih pitanja

“Uto stignu njegova majka i njegova braća. Ostadoše vani i poslaše neke k njemu da ga zovnu. Upravo je oko njega sjedilo mnoštvo naroda kad mu reknu: ‘Slušaj! Eno ti vani majke i braće, traže te.’ On im odgovori: ‘Tko je moja majka i moja braća?’” (Marko 3,31-33)

Osim Marije i Josipa (u manjoj mjeri), u Novom zavjetu ne nalazimo mnogo podataka o Isusovoj obitelji. Matej imenuje Jakova, Josipa, Šimuna i Judu kao Njegovu braću i spominje sestre samo usput (Matej 13,55.56).

Ivan kaže da “braća njegova nisu vjerovala u nj” i da im nije mogao otvoreno otkrivati svoje planove (Ivan 7,3.5; usporedi 7,10). S druge strane, Matejev i Lukin izvještaj o rođenju i ranom djetinjstvu ne ostavlja sumnju da je Marija shvatila i vjerovala u predstojeće poslanje svojeg Sina.

Događaji zabilježeni u Evanđelju po Marku 3,31-35, u kojima Isus ponovno objašnjava tko je Njegova obitelj, započeli su u 21. retku kada se pojavljuju Njegova braća i majka da Ga uhvate strahujući da je izvan sebe. Tako se protivljenje jeruzalemskih književnika koji su tvrdili da ga je opsjeo đavao (redci 22-27) nalazi u sendviču između dva ulomka u kojima se govori o Njegovoj obitelji.

Cijeli ulomak od 21. do 35. retka otkriva jedinstvo koje se ogleda u tome što se obje skupine suprotstavljaju Isusu i vjeruju da Njime upravlja zla sila. Nemoguće je reći je li Marija dijelila takvo stajalište ili je samo bila pod snažnim utjecajem Isusove braće, koja nimalo nisu sumnjala u Njegove probleme. S druge strane, možda se obeshrabrila. Uostalom, prilike se nisu odvijale onako kako je ona vjerojatno zamišljala. Umjesto da Isus postupa poput obećanog Mesije, koliko je ona mogla zapaziti, On je samo pravio zbrku od svojeg života i kretao se prema velikoj nesreći.

Možemo biti zahvalni što 3. poglavlje Evanđelja po Marku nije kraj onoga što znamo o Isusovoj obitelji. Neka, ako ne i sva, Njegova braća na kraju su povjerovala u Njega, vjerojatno nakon Njegove smrti i uskrsnuća (Djela 1,14). Poslije se Isus javio Jakovu (1. Korinćanima 15,7), koji je postao starješina crkve u Jeruzalemu (Galaćanima 1,19; 2,9; Djela 12,17; 15,13; 21,18). On je također napisao poslanicu koja nosi njegovo ime, kao i Isusov brat Juda čija je poslanica nazvana po njemu (Jakov 1,1; Juda 1).

Poruka izvještaja: Nikada ne odbacujte svoju obitelj, čak i ako njezini članovi misle da ste nerazumni i pokušavaju spriječiti vaš hod s Isusom.

 

Preporučujemo:

Leave a Comment