Adventpress bilten – March 14, 2025

Adventpress bilten

Biblijski kviz: Radost znanja i duhovnog rasta

U Kršćanskoj adventističkoj crkvi u Rakovčevoj u Zagrebu održalo se drugo izviđačko biblijsko ispitivanje, u subotu, 1. ožujka 2025. To ispitivanje na konferencijskoj razini okupilo je mlade izviđače, pružajući im priliku da provjere svoje znanje i prodube radost vjere kroz proučavanje Svetoga pisma.

Natjecali su se mladi izviđači iz Maruševca, Daruvara, Grubišnog Polja, Virovitice i Zagreba, podijeljeni u dvije skupine: mlađu — do 10 godina, i stariju — do 17 godina. Pčelice i Poletarci pripremali su odlomke iz Poslanice Rimljanima (poglavlja 8 do 13) i Prve poslanice Korinćanima (poglavlja 10 do 16), dok su stariji izviđači proučavali cijele poslanice. Natjecanje se odvijalo u četiri postave, svaka sa šest članova.

Prije kviza izviđači su sudjelovali u posebnom programu u crkvi, nakon čega su ručali i družili se u parku Maksimir. Potom je pastor Michael Bistrović održao molitvu i podijelio biblijsku poruku, govoreći o Pavlovom opisu kršćanskog življenja kao utrke u kojoj se trkači natječu za nepropadljivu nagradu (1. Korinćanima 9,24.25). Njegove riječi potaknule su sudionike na dublje razmišljanje o Božjoj riječi. Nakon toga je započelo ispitivanje, a ekipe su se suočile s nizom izazovnih pitanja iz Poslanice Rimljanima i Prve poslanice Korinćanima.

Tijekom kviza nije nedostajalo ni smijeha ni trenutaka napetosti. Neka su pitanja potaknula živahne rasprave unutar skupina, dok su na druga natjecatelji odgovarali brzo i samouvjereno. Svi nazočni su s velikim zanimanjem pratili natjecanje i hrabrili sudionike.

Ekipa starijih izviđača iz Virovitice, Lavovi, izborila je svoje mjesto na divizijskom biblijskom ispitivanju koje će se održati 12. travnja ove godine u Budimpešti. Mlađa ekipa, premda jedina u svojoj kategoriji, zasluženo se izborila za to natjecanje, pokazujući duboko poznavanje Biblije i veliku predanost u pripremi. Čestitamo našim natjecateljima na sjajnom uspjehu! Neka ih Bog vodi i blagoslovi ih na predstojećem ispitivanju.

Na kraju su se sudionici okupili u toplom ozračju zajedništva, uživajući u igrama, druženju i zajedničkom obroku, uz potkrepljujuće razgovore i radost zajedničkog iskustva. Ono što su svi ponijeli kući bilo je neprocjenjivo: dublje razumijevanje Biblije i jača povezanost s crkvenom zajednicom. Kviz je završio porukom o važnosti proučavanja Božje riječi i zajedničkog rasta u vjeri. Taj događaj bio je podsjetnik da natjecanje u znanju može biti prilika za duhovni rast i jačanje zajedništva. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće izdanje kviza!

Kviz je održan na konferencijskoj razini, a sudionici se sada marljivo pripremaju za sljedeći korak: divizijsko natjecanje u Budimpešti. Ondje ih očekuje još zahtjevnije ispitivanje, ali i prilika da dodatno prodube svoje znanje te podijele iskustva s vršnjacima iz drugih zemalja, na međunarodnoj razini.

Molimo se da pripreme i odlazak u Budimpeštu budu za naše izviđače predivno iskustvo zajedništva, upoznavanja novih prijatelja i prije svega dubljeg povezivanja s Bogom.

David Kolundžić


Moja mala misija — u Rijeci

Sasvim neobično bogoslužje održano je u mjesnoj adventističkoj crkvi u Rijeci, 1. ožujka 2025. godine. Nije bilo subotnje škole, vijesti iz svijeta i uobičajenog misijskog retka, već je cijelo bogoslužje uz gosta propovjednika u mirovini, dr. sc. Ivana Đidare, bilo posvećeno isticanju važnosti osobnog rada u naviještanju Božje riječi. Taj osobni rad nazvao je moja mala misija i pokazao kako takav rad pridonosi širenju Radosne vijesti, osobnom rastu i hrabrenju.

U prvom dijelu bogoslužja pastor Đidara je iznio mnoga iskustva kojima je objasnio kako osobno zauzimanje donosi rodove, jer Bog je uvijek prisutan i spreman poduprijeti osobu koja je vjerom “zakoračila u Jordan” kako bi nešto učinila u Božjem djelu. Na tom dijelu bogoslužja čuli smo mnoštvo praktičnih savjeta kako pristupati misiji da bi ona bila učinkovita i po Božjoj nakani.

U drugom dijelu bogoslužja pastor Đidara je, osim iznošenja još iskustava, govorio o postojanju dvije vječnosti i našoj mogućnosti odabira jedne od njih. Zaključio je da vječnost s Bogom i spašenima ima smisla, dok vječnost u nepostojanju nema smisla. Takvu poruku trebamo objavljivati našim bližnjima, i neka to bude naša mala misija — da oni do kojih nam je stalo znaju odabrati ispravno.

Na kraju bogoslužja pastor je prisutnima podijelio vlastite knjige: Zašto Isus? On je moj izbor; Tri tajne — tri odluke i 101 priča — Koliko košta čudo?, kao i knjigu njegove supruge Ljiljane Veganski recepti, koje mogu poslužiti kao dodatno gradivo za osobni rast i misiju. Autor Ivan Đidara napisao je te knjige sa željom da potaknu i ohrabre čitatelje u njihovim misijskim naporima, pružajući im pomagala i nadahnuće za širenje Božje riječi.

Zlatko Mavračić


Leave a Comment