Adventpress bilten
Predavanja Radiše Antića u Puli
Za vikend 17. svibnja 2025. godine u crkvi u Puli gostovao je prof. dr. Radiša Antić, poznati adventistički profesor, koji je svojim izlaganjima oduševio slušatelje, braću i sestre. U petak navečer je kroz temu “Isus iz Nazareta” na dojmljiv način pokazao kako je Isus veći od svih kraljeva i filozofa. U subotu ujutro bila je na redu tema “Budite vi savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski”. Razlažući biblijske retke, Antić je pokazao kako tumačenje “teologije posljednje generacije” nema uporišta u Bibliji. Mi napredujemo na putu posvećenja i u karakteru postajemo sve sličniji Isusu, ali savršenstvo i bezgrešnost dogodit će se tek pri Kristovom drugom dolasku.
Treću temu održao je u subotu poslijepodne, i trajala je dva sata i trideset minuta, ali nikome nije bilo dosadno: “Slijede li adventisti Bibliju ili Ellen G. White”. Antić je jasno pokazao da stojimo na protestantskom načelu “Sola Scriptura” ili samo Pismo. Svako naše učenje utemeljeno je na Bibliji ili Svetom pismu. Podvukao je istinu da je “sve Pismo od Boga dano”, nadahnuto i važno — jednako knjige Starog i Novog zavjeta. Zahvaljujemo profesoru Antiću na utvrđivanju vjernika u Puli u istinama Biblije.
Miroslav Lorencin
Edukativno-društveni centar u Baniji
Na svečanosti otvorenja Edukativno-društvenog centra u Donjoj Mlinogi, 26. svibnja 2025. godine odjeknula je pjesma dječjeg zbora, uz osmijehe, zahvalnost i ponos, a događaj je upriličen prije svega za društvenu zajednicu Banovine. Iako skromna, svečanost je bila bogata duhom zajedništva i nade.
Edukativno-društveni centar Donja Mlinoga, novi simbol obnove i razvoja nakon potresa koji je 2021. pogodio taj kraj, nastao je međunarodnom suradnjom između ADRA-e Hrvatska i TX Foundation s Tajvana. To je humanitarna zaklada koja podržava obrazovne i društvene projekte diljem svijeta pod geslom “Walking Kindness for Education” (Hodajuća dobrota za obrazovanje). Osnovao ju je filantrop Cheng Ta Hsieh, a zakladu danas predstavljaju Liza Lin i Freda Miriklis, koje vode njezine međunarodne aktivnosti. TX Foundation ulaže u male i srednje projekte s velikim mjesnim utjecajem, posebno u zajednicama pogođenim siromaštvom ili prirodnim nepogodama. U Hrvatskoj je ta po prvi puta ostvarila suradnju s ADRA-om Hrvatska, doniravši novčana sredstva za obnovu i razvoj tog centra, čime su postali dio vrlo snažne priče o solidarnosti i obnovi Banovine. Suradnja je započela kao odgovor na potrebe mjesnog stanovništva, a razvila se u ostvarenje središta za edukaciju, volontiranje i društvenu interakciju.
Povijest ovog centra je priča o ljudskoj dobroti i dugoročno predanom radu. Sve je započelo kad je gospodin Mirko Stanić, danas umirovljeni obrtnik iz Francuske, kupio prostranu kuću za potrebe Kršćanske adventističke crkve u Hrvatskoj. Donji kat služio je kao dom molitve, ali nakon razornog potresa 2021. godine prostor je postao utočištem za timove ADRA-e Hrvatska, koji su iz tog mjesta ostvarivali humanitarnu pomoć za više od dvadeset okolnih sela.
Gornji katovi kuće služili su kao skladišta, a u prizemlju je smještena kuhinja, spavaonica i logistički centar. Tada je započela suradnja s mnogim udrugama, školama i ustanovama — među prvima s Gradskim društvom Crvenog križa Glina te Osnovnom školom Jabukovac. ADRA-ina prisutnost u zajednici postala je trajna, a potrebe su se s vremenom mijenjale — od prijeko potrebne pomoći do razvoja društvenih i edukativnih programa.
U tom trenutku javlja se TX Foundation iz Tajvana, filantropska zaklada poznata po globalnim ulaganjima u obrazovanje, čija je predstavnica, gospođa Adenike Osadolor, prepoznala potencijal u ADRA-inom djelovanju. Slijedio je dogovor i donacija od 80.000 eura, kojom se obnovio treći kat kuće, uredilo parkiralište i sportsko igralište, te je to središte utjecaja dobilo naziv: Edukativno-društveni centar.
Svečanosti su nazočili mnogi uzvanici i suradnici:
- Predstavnici TX Foundation s Tajvana, u ime glavnog donatora gospođa Liza Lin, supruga osnivača zaklade Cheng Ta Hsieha, i gospođa Freda Miriklis, direktorica zaklade.
- Predstavnici osnivača ADRA-e Hrvatska, pastori iz Hrvatske konferencije Kršćanske adventističke crkve: Slobodan Bobo Marčeta, Neven Klačmer i Nebojša Milovanović.
- Ana Aleksić Pezelj, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Petrinje.
- Ravnateljica Osnovne škole Jabukovac: gospođa Jadranka Novak, čiji su učenici glazbenim nastupom uveličali događaj.
- Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Glina: gospođa Alberta Cestarić, dugogodišnja suradnica ADRA-e.
- Predsjednica Udruge IKS: gospođa Tamara Jovičić.
- Predsjednica udruge Pomoć starijim osobama Petrinja: gospođa Goranka Vujić sa suradnicama.
- Volonterke iz Ukrajine i mnogi mještani Donje Mlinoge i okolnih sela, koji su centar prepoznali kao novo srce zajednice.
- Direktorica ADRA-e Hrvatska Slavica Marčeta, koja je sa svojim suradnicima upriličila taj događaj.
Svečanost poput te nije kraj, već početak. Kako je u programu istaknuo voditelj ovog projekta pri ADRA-i David Čiplić, ta je svečanost bila namijenjena lokalnoj zajednici Banovine, kako bi se zahvalilo mještanima na dugogodišnjoj suradnji, otvorenosti i podršci. U nadolazećim tjednima upriličit će se posebno okupljanje volontera, suradnika i donatora ADRA-e, kao i predstavnika Adventističke crkvene zajednice iz cijele Hrvatske, čime će se dodatno zaokružiti ovo lijepo iskustvo o solidarnosti i međusobnoj podršci.
Po završenoj svečanosti svi su razgledali novouređene prostore i okoliš, a nakon toga su proveli ugodno vrijeme u druženju uz prigodni domjenak.
EDC Donja Mlinoga nije samo prostor, nego i simbol onoga što se može izgraditi kad se spoje vizija, dobrotvornost i zajednički cilj. Ovdje se, kako su rekli domaćini, “više ne pomaže samo ljudima — ovdje se gradi budućnost.”
Neven Klačmer
Zagrepčani na izvoru Slunjčice
Bilo je to jedno od onih nedjeljnih jutara što mirišu na pustolovinu, prijateljstvo i energiju. Vesela družina iz crkve Zagreb 2 u Rakovčevoj odlučila je pobjeći iz gradske vreve i krenuti prema nečemu iskonskom — izvoru Slunjčice. Sve je započelo negdje oko devet ujutro, na odmorištu gdje smo se sabrali i izmolili blagoslov za dan pred nama. Automobilima punim do vrha, a još punijih srca, zaputili smo se prema Slunju. Parkirali smo nedaleko od starog grada Slunja i krenuli prema rijeci, u pratnji dva čupava prijatelja na četiri noge koji su nam pokazali kako se uživa u svakom koraku. Staza nas je brzo iznenadila: mokra, skliska i s vodostajem koji nije imao namjeru surađivati. Ali kao ljudi vjere i tvrdog đona — nastavili smo! Mokre tenisice? Sitnica! Izazovi? Ma to je drugi naziv za dobru priču!
Uskoro smo se zabunili oko pravog smjera kod ribičkog doma, ali smo se uspješno vratili i pronašli pravu stazu, koja se pokazala kao mala robinzonska avantura s puno blata, granja, šuštanja u žbunju i predivnih iznenađenja prirode. Vidjeli smo sve: od zmija do žaba, ptica i punoglavaca… kao da nas je sama priroda poželjela zadiviti.
Nakon dugog hoda — mali piknik! Sendviči, čokoladice, smijeh i dogovor tko ide dalje, a tko se vraća. Prevladala je odlučnost i većina je nastavila ići dalje, sve do samog izvora. Tamo nas je dočekao pravi mali raj: kristalna, hladna voda, sunčeve zrake koje se probijaju kroz drveće i ono najbitnije — odmor. Savršen završetak jednog nezaboravnog puta. Nakon zasluženog odmora, podijelili smo se: jedni su hrabro odlučili ponoviti robinzonski izazov, a drugi su krenuli sigurnijim smjerom po cesti. Svi smo se ponovno okupili na parkiralištu s onim dobrim umorom u mišićima i sa sendvičima u rukama. Na povratku za Zagreb u automobilima je bilo tiše nego inače, ali ne od umora, nego od tihe zahvalnosti koja se javi kad znaš da si bio dio nečeg posebnog. Priroda, prijateljstvo, molitva, blato, smijeh i pokoja žuljevita peta. Sve što jedan dan može učiniti savršenim.
Anja Turk