Druga kušnja: Senzacionalizam ili vjernost?

“Zatim ga đavao odvede u Sveti grad, postavi ga na vrh hrama i reče mu: ‘Ako si zaista Sin Božji, baci se dolje, jer je pisano: Naredit će svojim anđelima za tebe da te nose na rukama, da ne bi gdje nogom udario o kamen.’” (Matej 4,5-7)

Đavao može citirati Bibliju i zvučati vrlo uvjerljivo. Nikada nemojte zaboraviti tu vrlo važnu činjenicu. Ako je Isusova prva kušnja nastupila u trenutku Njegove najveće neposredne slabosti (gladi), druga je imala za cilj trenutak Njegove najveće snage — Njegovo poznavanje Biblije i Božjih obećanja.

Navodeći tekst iz Psalma 91,11.12, Sotona predlaže Isusu da skoči radi slave. Koliko god nama možda zvučalo apsurdno, to nije bila loša ideja. Uostalom, zar nisu Židovi uvijek tražili “znak” (Matej 12,38; 1. Korinćanima 1,22) kojim će prepoznati Mesiju? Ovo je savršeni znak. Skok s vrha Hrama, koji se uzdizao više od sto dvadeset metara iznad doline Hinom, bio bi pun pogodak. Malahija je pretkazao: “I doći će iznenada u Hram svoj Gospod koga vi tražite” (Malahija 3,1), a pojedini rabini su tvrdili da će kralj Mesija, “kada se pojavi, stati na krov Hrama”.

Za Židove ništa nije bilo tako važno kao ispunjenje biblijskog proročanstva. Narod bi lako prihvatio takvog Mesiju. Oni su željeli spektakularnog Mesiju. Za Isusa bi to bio lakši način pridobivanja sljedbenika nego raspeće. I rezultati bi bili odmah vidljivi.

Međutim, On ponovno odgovara Sotoni iz Biblije. Ovog puta On se Pismu suprotstavlja Pismom (“Također je pisano”), što posebno odgovara ovom trenutku budući da je Sotona pogrešno primijenio tekst iz Psalma 91.

U svojem odgovoru Isus kaže da samo citiranje iz svetih spisa nije dovoljno. Ti navodi moraju biti ispravno protumačeni u okviru posebnog konteksta i Božjeg karaktera. Navođenje citata izvan konteksta može, ali i ne mora, odvesti osobu u fanatizam, ali takva praksa sigurno ne može pretvoriti pojedinca u Isusovog sljedbenika.

U Isusovoj drugoj kušnji nalazimo važnu pouku za svoj život. Đavao ima na tisuće načina da nas povede pogrešnim putom, čak i preko korištenja Biblije. Imajući to na umu, vrlo je važno da postanemo proučavatelji Biblije koji vjerno čitaju Božju riječ kako bismo bili zaštićeni od Sotone koji nas obilazi kao “ričući lav” (1. Petrova 5,8).

 

Preporučujemo:

Leave a Comment