5. siječnja, 2016.
[quote align=”center” color=”#999999″]
Ključevi koji su promijenili tijek Danielovog izgnanstva mogu promijeniti i naš život kroz Deset dana molitve.
[/quote]
Daniel i njegovi mladi prijatelji nesumnjivo su živjeli mirnim životom u gradu Jeruzalemu, kad se iznenada njihov svijet zauvijek promijenio. Bilo je to 605. godine prije Krista, kad su vojske babilonskog kralja Nabukodonozora prodrle u južno kraljevstvo Judu i svladale vojsku kralja Jojakima. Kao posljedica toga, Daniel i njegovi prijatelji su odvedeni u ropstvo zajedno s drugom zdravom i darovitom mladeži iz Jeruzalema.
Za njih se svijet srušio i prema svim izgledima život im se završio. Kao i mnogi drugi zarobljenici, vjerojatno su Bogu postavljali pitanja poput: Zašto se ovo dogodilo? Što će biti s našom budućnosti?
Sve je izgledalo tako mračno. Međutim, umjesto da završe u zatvoru ili u logoru za prisilni rad, Daniel i njegovi prijatelji su se našli među Nabukodonozorovim probranim ljudstvom, zajedno s njegovim kraljevskim mesnim obrocima i poslasticama koje su mogli slobodno jesti, a bilo im je ponuđeno i kraljevsko vino. Kralj je očekivao da će hebrejski zarobljenici ove prednosti rado prigrliti. Svi ih i jesu prihvatili, osim Daniela i njegova tri prijatelja — Hananije, Mišaela i Azarje.
Biblija nam kaže: “Daniel je u srcu odlučio da se neće okaljati kraljevim jelima i vinom s njegova stola, pa zamoli dvorjaničkog starješinu da ga poštedi te se ne okalja.” (Daniel 1,8)
Na Danielovu molbu princ Melzar, eunuh zadužen za one koji su bili odabrani za kraljevu službu, pristao je dopustiti Danielu i njegovim prijateljima desetodnevni pokus, unatoč tome što ga je to moglo stajati života. Taj pokus je trebao otkriti što će se dogoditi ako ova četvorica mladića budu jeli samo povrće i pili samo vodu. Možete zamisliti kako su se Daniel i njegovi prijatelji žarko molili tijekom tih deset dana. I Bog je čuo njihove vapaje.
Biblija nam kaže: “A nakon deset dana oni bijahu ljepši i ugojeniji nego svi dječaci koji jeđahu od kraljevih jela.” (Daniel 1,15)
Ne samo da su bili vidljivo zdraviji od drugih, već Biblija izvještava da su nastavili proslavljati Boga i da su rasli u mudrosti i znanju, a kad su napokon dovedeni pred kralja na ispit, ocijenjeni su deset puta bolje od svih kraljevih glasovitih astrologa i mudraca (vidi Daniel 1,17-20).
Bismo li ti i ja bili vjerni kao Daniel kad bismo bili stavljeni na takvu kušnju?
Žalosna je činjenica da mi i jesmo zarobljeni. Mi zapravo živimo u svijetu koji je pod babilonskom, odnosno Sotoninom opsadom već više od šezdeset stoljeća. Kao posljedica toga mi se suočavamo s ratnim pustošenjima na sve strane, čak i u crkvi: propali brakovi, razoreni domovi, izgubljena djeca, narušeno zdravlje, duhovni kompromisi i ravnodušnost, slomljena srca i još mnogo toga drugog. A ipak, naš slučaj nije beznadan, jer mi služimo moćnom Bogu koji i sada može djelovati i ono što je neprijatelj namijenio za naše zlo, okrenuti u dobro na svoju slavu (Postanak 50,20).
Zamislite kad bismo i mi, poput Daniela i njegovih prijatelja, ustali i rekli: “Više ne želim prihvatiti status quo življenja pod ovim zlim kraljevstvom! Želim iskusiti Boga. Želim ispitati Njegovu Riječ. Želim biti vjeran kako bi me On mogao upotrijebiti za svoju slavu.”
Tijekom proteklih godina stekla sam naviku da započnem svaki siječanj s deset ili dvadeset i jedan dana dugim postom i molitvom kako bi se unaprijedio moj hod s Bogom. (Desetodnevni izazov temelji se na Danielu 1, a dvadeset i jednodnevni izazov na Danielu 10.) Za mene post može biti život na prirodnim sokovima, ili jednostavni “Danielov post” na voću i povrću.
Još jedan važan dio ovog deset ili dvadeset i jedan dan dugog izazova je odlaganje svega onoga što nam odvlači pozornost, bez obzira znači li to stavljanje na stranu mojeg profila na društvenim mrežama ili gašenje svih oblika elektroničke zabave. Ne želim da se moja duhovna osjetila otupljuju niti jednom od kraljevih kušnji i poslastica.
I ono najvažnije, posvećujem dodatno vrijeme proučavanju Biblije i molitvi. Iako mi na srcu leže mnogi molitveni tereti, najveći razlog zbog kojih se posvećujem molitvenom izazovu na početku godine jest moj osobni hod s Bogom. To je poput tipke za resetiranje koja mi pomaže da se ponovno usmjerim i budem sigurna da sam uistinu usuglašena i povezana s Božjim namjerama za svoj život.
Vidjela sam kako je Bog radio na čudesne načine svake godine kad bih uzela posebno vrijeme za molitvu i post, ponekad sama, a ponekad s prijateljima ili svojom crkvom, ovisno o tome gdje sam se nalazila. Ne samo da me je Bog uveo u dublji hod s Njim i dao više duhovne jasnoće i snage, već sam vidjela i kako On odgovara na naizgled neuslišive molitve u mojem životu i životima drugih. Voljeni su se vraćali u crkvu, brakovi su se popravljali, vrata za službu su se otvarala, a ja sam iskusila duhovni rast i buđenje kakvo nisam smatrala mogućim.
Adventistička crkva u svijetu je 6. siječnja započela službenih Deset dana molitve, koji traju do 16. siječnja. Ako je i vaša crkva uključena u to, ohrabrujem vas da sudjelujete cijelim srcem i gledate kako Bog obilno blagoslivlja dok Ga dolazite zajedno tražiti.
Ako vaša crkva nije uključena u to, nemojte očajavati! I dalje možete imati udio u tom blagoslovu, čak i ako ste sami ili sa samo nekoliko prijatelja ili članova obitelji. Naravno, možete uzeti desetodnevni ili dvadeset i jednodnevni izazov i kad god želite, u bilo koje doba godine. Najvažnije je da ne propustite blagoslov.
Biblija nam kaže: “Otvori svoja usta da ih napunim.” (Psalam 81,11) Ako ste duhovno gladni, prihvatite izazov. Jamčim vam da vaš život više neće biti isti.
Melody Mason, koordinatorica inicijative Ujedinjeni u molitvi te pomoćnica u službi za buđenje i obnovu pri Generalnoj konferenciji. Napisala je uspješnicu Daring to Ask for More: Divine Keys for Answered Prayer, u izdanju Pacific Pressa 2014.
10 načina da izvučete najbolje iz Deset dana molitve — čak i ako ste potpuno sami
- Gradivo za Deset dana molitve dostupno je online na adventisti.hr/10-dana-molitve-2016. Bez obzira hoćete li ga prolaziti sami, sa svojom crkvom ili s prijateljima, ohrabrujemo vas da ga preuzmete, čitate i molite se proučavajući ga svakog dana. Kad to činite, znajte da se pridružujete mnogim tisućama vjernika i prijatelja koji to isto čine po cijelom svijetu.
- Ako vaša crkva nije uključena u ovih Deset dana molitve, razmislite o tome da zatražite članove obitelji ili nekoliko bliskih prijatelja koji vam se mogu pridružiti u posebnom vremenu molitve tijekom tih deset dana. Napišite duhovne terete koje imate i uzdignite ih u molitvi zajedno, oslanjajući se na Božja obećanja.
- Iako su sastanci uživo uvijek najbolji, to nije uvijek moguće. Razmislite o mogućnosti da se pridružite drugima u zajedničkoj molitvi preko telefona ili Skypea. Za one koji su u Sjedinjenim Američki Državama postoje i besplatne telefonske linije za konferencijske pozive. Samo u svoju internetsku tražilicu upišite “free conference call” i saznat ćete više o tome. Novi adventistički video servis flocktoc.com također je odlično sredstvo za video chat i molitvu s prijateljima i malim skupinama.
- Da biste podijelili blagoslove molitve s drugima, razmislite o mogućnosti da obiđete svoje susjedstvo i upitate ljude možete li se moliti za njih. Neki će vas možda odbiti, ali pronaći ćete mnoge koji će htjeti da se molite za njih. Mogli biste također pronaći otvorena vrata kod onih koji žele saznati više o Isusu.
- Razmislite o drugim kreativnim načinima da podijelite molitvu s drugima tijekom ovih deset dana. Prethodnih godina su neki podizali molitvene šatore na zdravstvenim sajmovima i javnim mjestima. Drugi su otvorili vrata svoje crkve u pet sati ujutro za osobno bogoslužje, a potom u šest imali molitveni sastanak.
- U nekim crkvama su vjernici međusobno razmijenili molitvene zahtjeve kako bi se molili za tuđe potrebe.
- Zadnjeg od tih deset dana molitve neke su crkve odlučile imati duhovnu obnovu ili agape večeru te službu posvećenja. Ako nemate crkvu koja bi u tom sudjelovala s vama, možete to poduzeti sami ili s obitelji.
- Druge crkve su posljednjeg dana započele tridesetodnevni program molitvenog posredovanja u kojem su vjernici bili ohrabreni da se trideset dana mole za troje ljudi koji nisu dio crkve. Za to vrijeme su pastori i vjernici išli u posjete, svjedočili o Kristu i stjecali nove prijatelje. Pojedini vjernici su učili kako davati biblijske sate, kako bi pomogli drugim vjernicima da ostanu u crkvi i tako ih osnažili za službu. Postoji bezbroj kreativnih mogućnosti za sudjelovanje u Deset dana molitve.
- Bilo da ste sami ili s crkvom koja sudjeluje, najvažnije je da si uzmete dodatno vrijeme za molitvu. Zapamtite da Bog čuje svaku iskrenu molitvu i da ćete, kad se odmaknete od svega što vam u životu odvlači pozornost i usmjerite se na produbljenje vašeg hoda s Bogom, biti zadivljeni onim što će Bog učiniti.
- Ako odlučite odvojiti vrijeme za molitvu u nekom drugom dijelu godine, i to je u redu. Kad god si uzmete takvo vrijeme, uslijedit će Božji blagoslovi. Zapravo, povremeno odvajanje posebnog vremena za molitvu i post vam možda postane način življenja.
Izvor: http://www.adventistreview.org/church-news/story3568-take-the-10-day-prayer-challenge