Snaga kroz spokoj

Duhovnost 10. 05. 2020.

“Ne zovite urotom sve ono, što ovaj narod zove urotom; i onoga, čega se on boji, ne bojte se i ne plašite se! Gospoda nad vojskama, njega držite svetim! On neka vam je strah, i on neka vam je bojazan!” (Izaija 8,12.13)

“Samo je on moje utočište, moje sigurnosno mjesto, on je moj Bog i ja mu vjerujem.” (Psalam 91,2)

Posljednjih tjedana naš virtualni svijet preplavilo je mnoštvo savjeta, upozorenja, objava i otkrića vezanih uz nevolju s koronavirusom. Iznenađuje činjenica da ih pojedinci naivno i bez razmišljanja dijele na društvenim mrežama, bez provjere vjerodostojnosti i istinitosti. To odražava činjenicu da onima koji dijele takve sumnjive objave nije važno odvojiti vrijeme kako bi proveli temeljito istraživanje te se uvjerili u istinitost, prije nego proslijede neku informaciju ili tvrdnju dalje u svijet.

Tužna je istina da svaka zdravstvena kriza uzrokuje pandemiju dezinformacija. Među ljude se uvukao strah od zaraze, posljedica koje ona nosi sobom, pa čak i strah od smrti. Nameću nam se pitanja je li tu riječ o nekoj vrsti urote, teoriji zavjere ili nešto treće. Pitamo se postoji li način kako sačuvati mir, kako prepoznati istinu od laži i kako pronaći spokoj.

Odgovore možemo pronaći jedino u Bibliji. Ta Božja knjiga prepuna je riječi utjehe, nade, ljubavi i obećanja da će naš Spasitelj uvijek biti uz nas. Samo je On naše utočište, naša sigurnost, i samo Njemu možemo potpuno vjerovati.

Razmišljajući na takav način, mi možemo pomoći ljudima da ne postanu plijen straha i histerije koju dijele na društvenim mrežama tijekom koronakrize.

Negdje na internetu naišla sam na molitvu spokojstva. Njom se koriste mnogi kršćanski terapeuti po cijelom svijetu. Ona je jedan je od duhovnih pomagala koje, zahvaljujući svojoj jednostavnosti, pomaže članovima raznih skupina u oporavku. Namjera molitve spokojstva je da unese mir, vjeru i sigurnost u um i srce onih koji traže Božju podršku u teškim vremenima.

Evo kako glasi:

Molitva spokoja 

Bože, daj mi snage

da prihvatim ono što ne mogu promijeniti,

hrabrosti da promijenim ono što trebam i mogu promijeniti,

i mudrosti da razlikujem to dvoje.

Živeći dan za danom,

uživajući trenutak za trenutkom,

prihvaćajući poteškoće kao put prema miru,

prihvaćajući — poput Isusa — ovaj grešni svijet kakav jest,

a ne kakvim bih želio da bude;

imajući povjerenja da ćeš Ti učiniti sve

onakvim kakvim bi trebalo biti predam li se Tvojoj volji;

mogu u razumnoj mjeri biti sretan u ovom životu

i beskrajno sretan s Tobom zauvijek u sljedećem.

Amen!

Izdvojit ću nekoliko podržavajućih načela iz molitve spokojstva koja će nam pomoći da ostanemo čvrsti u svojoj vjeri tijekom pandemije koronavirusa.

Pet načina pronalaženja spokoja kroz molitvu

  1. Bog će usmjeriti naše korake — Božji svemoć i promisao upravljat će naše staze i korake, ako Mu to dopustimo. Njegov mir ispunit će naše srce i um.
  1. Postoje okolnosti koje ne možemo promijeniti — Tijekom neizvjesnosti moramo vjerovati Bogu. Uvijek je bdio i uvijek će vladati nad ljudskom poviješću i nad našim životima.
  1. Potrebna nam je Božja pomoć da razaznamo sadašnjost — Iako možda ne razumijemo u potpunosti što Bog čini u našim životima, naša vjera u Boga i Njegova savršena skrb pomažu nam da se odupiremo panici, znajući da su naši dani upravo u Božjoj ruci.
  1. Moć prevladavanja straha dolazi od Boga — Svaka osoba koja živi u strahu i panici može vjerovati u laž da se nalazi u beznadnim okolnostima. Naš je posao svakodnevno “bacati brigu” na Njega i dopustiti Mu da bude nepokolebljiv Izvor snage koja nam je potrebna.
  1. Moramo se predati Božjoj promisli tijekom oluja — Naša nada u bolju budućnost ne temelji se na potpunoj opskrbljenosti hranom i toaletnim papirom, već na Kristovoj snazi koja će našu budućnost učiniti sigurnom kad Mu svakodnevno predajemo svoje srce.

Elizabeta Brechelmacher Abramović