“Jer tko hoće spasiti život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj radi mene, spasit će ga.” (Luka 9,24)
Krist je svojim učenicima dao najvažniju pouku o tome kakvi trebaju biti oni koji Njega slijede. “U kraljevstvu koje ću ja uspostaviti,” rekao je, “neće biti borbe za prvenstvo. Svi ste vi braća. Svi moji sluge bit će ravnopravni. Jedina priznata veličina bit će veličina poniznosti i posvećenosti služenju drugima. Onaj tko se ponizi bit će uzvišen, a tko se uzvisuje bit će ponižen. Onima koji samoodricanjem i samopožrtvovnošću služe drugima, bit će darovane osobine karaktera koje će ih preporučiti Bogu. Takvi će steći mudrost, istinsko strpljenje, ustrajnost, ljubaznost i suosjećanje. To će im osigurati najuzvišeniji položaj u Božjem kraljevstvu.”
Sin Čovječji se ponizio da bi postao Božji sluga. Izložio se poniženju žrtvujući se do same smrti da bi dao slobodu, život i mjesto u svojem kraljevstvu svima koji u Njega vjeruju. On je dao svoj život kao otkup za mnoge. To bi trebalo biti sasvim dovoljno da se oni koji uporno teže prvenstvu postide svojeg ponašanja.
“Ako tko hoće ići za mnom,” rekao je Krist, “neka se odreče samog sebe, neka svaki dan uzme križ svoj i neka me slijedi!” (Luka 9,23) To je dokaz učeništva. Kad bi vjernici crkve bili izvršitelji Riječi, kao što se prigodom krštenja zaklinju da će biti, oni bi voljeli svoju braću i neprestano bi težili jedinstvu i slozi. …
Oni koji vjeruju u Krista i hodaju ponizno s Njim … koji gledaju kako bi mogli pomoći drugima da bi blagoslovili i osnažili njihove duše, surađuju s anđelima koji služe onima koji će baštiniti spasenje. Isus im daje blagoslov, mudrost i pravednost i čini da budu blagoslov svima s kojima dolaze u dodir. Što skromnije mišljenje imaju o sebi, više blagoslova primaju od Boga jer se primanjem ne uzvisuju. Oni ispravno koriste svoje blagoslove jer primaju da bi dali.
Službujući anđeli dobivaju upute s Božjeg prijestolja da bi surađivali s ljudima. Oni primaju Kristov blagoslov da bi ga predali ljudskim bićima. (Manuscript 165, 13. prosinca 1898., “Jedinstvo — ispit učeništva”)