“Kad uđe Isus u Kafarnaum, pristupi mu neki stotnik i reče moleći: ‘Gospodine, sluga moj leži uzet u kući i silno se muči.’ A Isus mu reče: ‘Doći ću, izliječit ću ga.’ Odgovori mu stotnik: ‘Gospodine … samo reci riječ, i ozdravit će sluga moj. Jer i ja, koji sam podložnik, imam pod sobom vojnike i jednomu kažem … Učini to! — i učini.’” (Matej 8,5-9)
Drugo čudo bilo je izlječenje sluge jednog poganina (Matej 8,5-13). Za židovski način razmišljanja, samo je gubavac bio u većoj mjeri nečist od poganina. Dok oboljeli od gube uopće nisu mogli ući u Jeruzalem, pogani se nisu mogli klanjati Bogu u židovskom Hramu, s obzirom na to da u kompleks Hrama nisu mogli ući dalje od vanjskog dvorišta, koje se u skladu s tim zvalo “dvorište za pogane”.
Stotnik, znajući za svoju nedostojnost u očima Židova, primjer je iznimne vjere. Uspoređujući Isusa sa sobom kao vojnim zapovjednikom, on kaže da Isus ne mora ići u njegov dom da bi učinio čudo. Sve što treba učiniti jest da izda zapovijed i dogodit će se izlječenje.
Stotnik je prva osoba u Evanđelju po Mateju koja shvaća opseg Isusove vlasti — da On čak ne mora ni biti prisutan da bi Njegova riječ bila izvršena. Tako je On imao vlast ne samo nad bolešću, već i nad razdaljinom.
Isus ne samo da pohvaljuje stotnika zbog njegove vjere, već koristi prigodu da prikaže sliku blisku srcu židovskog naroda. Židovi su očekivali da će se o Mesijinom dolasku održati velika gozba na kojoj će svi Židovi sjesti za stol. Pogana tu neće biti.
Međutim, Isus unosi obrat u priču. Prema Njegovim riječima, mnogi pogani (“s istoka i zapada”, redak 11) sjest će za stol, a mnogi Židovi (“sinovi kraljevstva”) “bit će bačeni u krajnju tamu” (redci 11.12).
Tako je Isus jednim potezom iznio dvije teme koje će se protezati kroz Njegovu službu: spasenje pogana i neizvjesnost za Židove ako odbace Mesiju.
Ovo drugo čudo bremenito je značenjem za nas danas. Nigdje ne nalazimo bolji opis Isusove vlasti u odnosu na anđele koje šalje da se pobrinu za potrebe onih koji imaju vjeru u Njega. On i dalje djeluje na daljinu u vremenu i prostoru da bi bio sa svojim narodom i da bi ga blagoslovio. Zbog toga svakodnevno možemo hvaliti Boga.