15. U bolesničkoj sobi

7. 11. 2020.

Oni koji rade s bolesnicima trebali bi shvatiti važnost brižnog poštivanja zakona zdravlja. Poslušnost ovim zakonima nigdje nije od veće važnosti nego u bolesničkoj sobi. Nigdje toliko mnogo ne ovisi o vjernosti osoblja u malim pojedinostima. Mali propust, neznatna nepažnja, neobaziranje na posebne potrebe i opasnosti kojima je izložen pacijent, izražavanje straha, uzbuđenja, razdražljivosti, čak nedostatak simpatije, mogu u slučaju ozbiljne bolesti staviti uteg na vagu na kojoj se odlučuje u prilog života ili smrti, i pacijenta koji bi se inače oporavio odvesti u grob.

Sposobnost medicinske sestre ovisi uvelike o tjelesnom zdravlju. Što je zdravlje kojim raspolaže bolje, utoliko će ona biti bolje pripremljena da izdrži napor povezan s njegom bolesnika, uspješnije će ispunjavati svoje dužnosti. Oni koji njeguju bolesnike trebaju se posebno krbiti o prehrani, čistoći, svježem zraku, tjelesnim vježbama i radu. Ako se u obitelji pristupi istoj brižljivosti, ona će također biti sposobna podnijeti neočekivani teret kojem će biti izložena i lakše će se sačuvati od moguće zaraze.

Kad je bolest ozbiljne naravi, i kad zahtijeva danonoćno bdjenje medicinske sestre, tada ovu dužnost trebaju dijeliti najmanje dvije sposobne sestre, tako da svaka od njih ima mogućnost da se odmori i kreće na svježem zraku. Ovo je naročito važno u slučajevima kad je u bolesničkoj sobi teško osigurati obilje svježeg zraka. Neobaziranjem na važnost svježeg zraka, ponekad se uskraćuje provjetravanje, čime često dolaze u opasnost životi pacijenata i zdravstvenog osoblja.

Ako se primjenjuju i poštuju prave preventivne mjere, oni koji dolaze u dodir s bolesnikom neće se zaraziti od zaraznih bolesti. Inzistirajte na dobrim navikama i neka bolesnička soba čistoćom i obilnim provjetravanjem bude oslobođena otrovnih sastojaka u zraku. U takvim uvjetima bolesnici imaju veće mogućnosti za ozdravljenje, a u većini slučajeva neće doći do zaraze ni kod osoblja niti kod članova obitelji.

 

Sunčeva svjetlost, provjetravanje i temperatura

Da bi se pacijentu osigurali optimalni uvjeti za oporavak, prostorija u kojoj se nalazi trebala bi biti prostrana, svijetla i puna vedrine, s mogućnošću dobrog provjetravanja. Za bolesničku bi sobu trebala biti izabrana ona prostorija u kući koja najbolje odgovara ovim zahtjevima. Mnoge kuće nemaju posebne mogućnosti za obilno provjetravanje, a tu mogućnost je teško osigurati; ali treba učiniti svaki izvodljiv napor da se bolesnička soba tako uredi da kroz nju može danonoćno prolaziti struja svježeg zraka. U granicama mogućnosti treba održavati stalnu temperaturu u bolesničkoj sobi. Neka termometar bude u tome mjerilo. Oni koji se skrbe o bolesniku su, s obzirom da malo spavaju te da se bude noću kako bi pomogli bolesniku, osjetljiviji na hladnoću i ne mogu dobro procijeniti kad je riječ o zdravoj temperaturi.

 

Prehrana

Važan dio dužnosti jedne medicinske sestre čini skrb o prehrani pacijenta. Ne treba dopustiti da pacijent nepotrebno slabi, ili snosi druge posljedice zbog nedostatka u prehrani, a niti pretjerano opterećuje oslabljene probavne organe. Treba voditi računa da se hrana priprema i poslužuje tako da bude ukusna i primamljiva, a treba se postupati mudro u pripremi i prilagodbi hrane potrebama pacijenta, i u kakvoći i u količini. Posebno u vrijeme oporavljanja, kad je apetit povećan, prije no što su se organi za probavu okrijepili i povratili snagu, postoji vlika opasnost od komplikacija zbog pogrešaka u prehrani.

 

Dužnosti njegovatelja

Medicinske sestre i svi koji ulaze u bolesničku sobu trebaju biti vedri, blagi i pribrani. Trebaju izbjegavati svaku žurbu, uzbuđenje i zbrku. Vrata treba pažljivo otvarati i zatvarati, a u cijelom domaćinstvu neka vladaju mir i tišina. U slučaju groznice, potrebna je posebna njega kad nastupe trenuci krize i kad groznica prolazi. Jer, stalno je bdjenje često prijeko potrebno. Nespretnost, zaboravnost i lakoumnost prouzročili su smrt mnogih koji su mogli živjeti da su dobili pravilnu njegu oštroumne i pažljive sestre.

 

Posjećivanje bolesnika

Dobrota na pogrešnom mjestu, pogrešna predodžba o ljubazosti pojmovi su koji navode na često posjećivanje bolesnika. Oni koji su jako bolesni ne bi trebali primati posjete. Uzbuđenje povezano s primanjem posjeta opterećuje bolesnika u vrijeme kad su mu tih i nesmetan odmor najveća potreba.

Pacijentu koji se oporavlja ili onome koji boluje od neke kronične bolesti često je zadovoljstvo i služi mu na dobro kad zna da netko rado misli na njega; a kad takva spoznaja dođe praćena porukom s dobrim željama, ili možda malim poklonom, to će biti korisnije od osobnog posjeta, dok će se moguće loše posljedice spriječiti.

 

Bolnička njega

U lječilištima i bolnicama, gdje medicinske sestre stalno dolaze u dodir s velikim brojem bolesnika, potreban je odlučan napor da one budu vedrog raspoloženja — kako bi svakom riječju i postupkom pokazale nježan obzir. U ovim je ustanovama od presudne važnosti da se medicinske sestre trude vršiti svoj posao razumno i dobro. One trebaju uvijek držati na umu da vršeći svoje svakodnevne dužnosti služe Gospodinu Isusu.

Bolesnicima treba upućivati razborite riječi. Sestre trebaju svakodnevno proučavati Bibliju, kako bi bile spremne izgovarati riječi koje će patnicima donijeti pomoć i olakšati im teret. U sobi gdje se njeguju bolesnici prisutni su Božji anđeli, a ozračje koje okružuje dušu onoga koji njeguje bolesnika treba biti čisto i mirisno. Neka liječnici i sestre daju počasno mjesto Kristovim načelima. Neka se u njihovom životu vide Njegove vrline, jer će onim što čine i govore privući bolesnika Spasitelju.

Kršćanska medicinska sestra će, dok obavlja postupak za ponovnu uspostavu zdravlja, uspješno i na prihvatljiv način usmjeriti um pacijenta Kristu, Liječniku duše i tijela. Misli koje iznosi, ovdje malo — ondje malo, izvršit će svoj utjecaj. Neka starije sestre ne propuste nijednu povoljnu priliku da bolesniku ukažu na Krista. One uvijek trebaju biti spremne povezati tjelesno ozdravljenje s duhovnim.

Neka sestre s puno blagosti i nježnosti govore da onaj tko želi biti zdrav mora prestati kršiti Božji zakon. Bolesnik se ne smije više opredjeljivati za život u grijehu. Bog ne može blagosloviti onoga koji svjesnim gaženjem Zakona Neba i dalje navlači na sebe bolest i patnju. A Krist posredovanjem Svetoga Duha dolazi kao sila ozdravljenja onima koji prestaju činiti zlo i trude se činiti dobro.

Oni koji nemaju ljubavi prema Bogu stalno će postupati suprotno interesima duše i tijela. Međutim, oni koji shvate važnost življenja u poslušnosti Bogu u ovom zlom svijetu, bit će spremni ostaviti svaku štetnu naviku. Njihova će srca ispuniti zahvalnost i ljubav. Oni znaju da je Krist njihov Prijatelj. U mnogo slučajeva spoznaja da imaju takvog Prijatelja, patnicima će pridonijeti više u oporavljanju od bolesti nego najbolji postupak u liječenju. Ali oba su pravca službe bitno značajna. Oni trebaju ići ruku pod ruku.

(tekst je preuzet iz knjige Ellen G. White, “Služba liječenja”, Znaci vremena, 2014., poglavlje 15)