Kao i prorok Daniel na perzijskom dvoru prije dva i pol tisućljeća, i mi smo na Adventističkom učilištu u Maruševcu imali priliku posvjedočiti o Bogu izaslanstvu predstavnika vjerskih zajednica iz Islamske Republike Irana, 6. studenoga 2024. godine. Naši su gosti ponosni na svoje perzijsko podrijetlo i svoj drevni perzijski jezik parsi, te nije bilo teško naći mnogo povijesnih poveznica s biblijskim opisima tog naroda. Možda ni sami nisu znali da biblijski presjek ljudske povijesti do kraja vremena opisuje Perzijance kao “srebrni” narod. U liku iz drugog poglavlja Knjige proroka Daniela predstavljeni su poprsjem od srebra, odmah nakon zlatne glave koja je predstavljala Babilon. Biblija niti jednog nežidovskog vladara ne opisuje tako pozitivno kao njihovog kralja Kira, i kasnije Darija. Bez naklonosti perzijskog kralja Ahasvera, Knjiga o Esteri bi opisivala tragediju, a ne pobjedničko slavlje Božjeg naroda u neprijateljski nastrojenom svijetu toga doba.
Riječi proroka Izaije za nežidovskog vladara zvuče nevjerojatno, ali jasno svjedoče da Bog ne gleda tko je tko, nego Mu je mio svaki čovjek koji je spreman surađivati na uspostavljanju Božjeg kraljevstva na Zemlji. Podsjetimo se:
“Kiru kažem: ‘Ti si moj pastir
i izvršit ćeš sve što želim.’
On će reći za Jeruzalem: ‘Neka se obnovi!’,
a za Hram: ‘Neka mu se postave temelji!’
Ovako BOG govori Kiru, kojega je odabrao za kralja:
‘Uzeo sam te za desnu ruku,
da pred tobom pokorim narode
i razoružam kraljeve,
da pred tobom otvorim vrata gradova,
da se više ne zatvore.
Ići ću pred tobom i sravnit ću planine,
razvalit ću brončana vrata
i razrezati željezne zasune.
Dat ću ti blaga pohranjena u tami
i bogatstva sklonjena na tajna mjesta,
da spoznaš da sam ja BOG,
Izraelov Bog koji te zove po imenu.
Iako me ne poznaješ,
radi svoga sluge Jakova
i svoga izabranog Izraela,
pozivam te po imenu
i dajem ti počasni naziv.’” (Izaija 44,28; 45,1-4)
Kakve li poruke te svete povijesti koja seže i do naših dana! Bog je oslobodio izraelski narod iz babilonskog ropstva posredstvom perzijskih vladara kao što su Kir i Darije. Za bliskoistočne sukobe danas, to bi mogao biti dragocjeni uvid, kad bi bilo volje poslušati Boga, a ne vojne stratege, kao u doba Makabejskih ratova.
Na našem susretu niti jednom riječju nismo spominjali politička pitanja, čak nismo niti komentirali predsjedničke izbore u Americi. To svakako ne znači da oni koji vjeruju u Boga nemaju što reći u vezi s političkim događanjima. Itekako možemo i trebamo upućivati sve ljude, pa i političare — na duhovne vrijednosti koje jamče ispravne i humane odnose među ljudima. Glavni uzori globalnog ponašanja nisu liberalni kapitalizam niti autoritarna uređenja, već život u znaku neuvjetovane ljubavi, radosti i optimizma, mira po svaku cijenu, strpljivosti, blagosti, dobrote, vjernosti krotkosti i uzdržljivosti (Galaćanima 5,22). U tom su se duhu vodili naši ohrabrujući razgovori.
Kao uspomenu na naš susret, svaki od sedam predstavnika iranskog izaslanstva dobio je adventističku povijesnu knjigu Patrijarsi i proroci na njihovom perzijskom jeziku, parsiju. Oduševili su se poklonom, posebice kad smo im rekli da ta povijest posvećuje Abrahamu tri poglavlja.
A što su oni nama priopćili?
Gospođa Behshid Barkhordar, članica je Parlamenta koja zastupa skupinu zoroastrijanaca, pripadnika stare religije po kojoj postoji jedan bog Ahura Mazda, predstavljen vatrom protiv koga vojuje zloduh Ahriman. Smatra se da je to bila religija kralja Kira.
Gospodin Ara Shaverdian, također je član Parlamenta i zastupa armensku kršćansku manjinu. To dvoje zastupnika Iranskog parlamenta srdačno su nas pozvali u uzvratni posjet.
Rabin dr. Yunus Hamami Lalezar predstavlja židovsku zajednicu Irana, i u više se navrata distancirao od političkih događanja u suvremenoj državi Izrael.
Njegova Ekselencija Marnerasai Benjamin Mavaneh nadbiskup je Istočne asirske crkve. Njega sam sreo za posjeta Iranu prije osam godina. Obradovao se kad smo prikazali snimke njegove crkve u središtu Teherana.
Njegova Ekselencija Vania Sarkizelham biskup je Kaldejske katoličke crkve istočnog obreda. Patrijaršija u Bagdadu se danas smatra sjedištem čitave Kaldejske katoličke crkve.
Od strane iranskih državnih institucija posjetio nas je Ali Asghar Ameri Bafghi, zamjenik Centra za dijalog vjera i kultura. Gospodin Bafghi tečno govori engleski i bilo je zadovoljstvo izmjenjivati s njim misli o zajedničkim humanim i duhovnim predmetima.
Najviše rangirani predstavnik iranske Vlade bio je dr. Abdulsalam Karimi, savjetnik predsjednika Islamske Republike Irana za pitanja etničkih skupina i vjerskih manjina. Njegovi su govori podsjećali na propovijedanje i isticali su važnost uravnoteženog obrazovanja. Spomenuo je da mnogim ljudima na visokim položajima nedostaje osnovno poznavanje duhovnosti, kulture i ljudskosti.
Skupu se obratio i Mevludi ef. Arslani, zamjenik zagrebačkog muftije akademika Aziza Hasanovića i ravnatelj Islamske gimnazije u Zagrebu, kao i pastor Mladen Dominić, predstojnik Vijeća Kristovih crkava u Republici Hrvatskoj.
Na kraju je govor održao dr. Saeid Khatibzadeh, veleposlanik Islamske Republike Iran u Hrvatskoj. Njegov je govor obilježilo oduševljenje susretom i zahvalnošću koju je izrazio darovanjem dvije plave vaze ručne izrade, znakovite za Iran. Mi smo svakom sudioniku iranskog izaslanstva darovali spomenutu staru adventističku povijest Patrijarsi i proroci na perzijskom jeziku, slikovnicu dvoraca i vrtova Hrvatskog zagorja, knjižicu o zdravlju kao podsjetnik na adventističke zdravstvene vrijednosti, te Kraševu Bajaderu koja ima oznaku “halal”.
Osim govora gostiju, u ime domaćina govorio je predsjednik Jadranske unije konferencija Kršćanske adventističke crkve Zlatko Musija, predsjednik Hrvatske konferencije Bobo Marčeta i dekan Adventističkog teološkog visokog učilišta (ATVU) Radenko Džuver. Sastanku su prisustvovali i tajnik Hrvatske konferencije Neven Klačmer, tajnik ATVU-a Matija Kovačević, kapelan na kampusu Alen Hadžiefendić, starješina mjesne adventističke crkve Maruševec Mario Marčeta, ravnatelj Učeničkog doma Srednje škole u Maruševcu Robert Rakamarić i svi studenti ATVU-a.
Za mene je taj susret bio potvrda da se valja nenapadno približiti ljudima druge kulture i vjeroispovijesti, podržati ih i oduševiti za zajedničke duhovne i ljudske vrijednosti, i mijenjati svoje stavove i ponašanja prema drugima i drukčijima.
Budući da sam bio sudionik posjeta izaslanstva vjerskih zajednica Republike Hrvatske Iranu 2016. godine, prisustvovao sam uzvratnom posjetu dr. Huseina Khomeinija u Zagrebu 2017. godine, i organizirao posjet prijašnjeg veleposlanika Irana dr. Mohammada Reze Sadegha Adventističkom učilištu 2017. godine. Uvjeren sam da je potrebno vremena i iskrenosti za uspostavljanje odnosa povjerenja i prenošenja duhovnih vrijednosti. U svim spomenutim susretima, pa i u ovom, isticali smo da je naš veliki Bog središte svekolike stvarnosti, a mi ljudi nalazimo se oko Njega razasuti. Što smo bliži Njemu, bliži smo i međusobno — govori nam ilustracija Ellen G. White.
Dragutin Matak